exact
09 آذر 1401 - 11:34

حجم زیاد آب فاضلاب تهدیدی جدی برای بافت جهانی

یزد- رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد با اشاره به تهدیدات جدی برای بافت تاریخی گفت: یکی از این تهدیدها، حجم زیاد آب فاضلاب است که تهدیدی جدی برای بافت تاریخی یزد به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، بی‌بی فاطمه حقیرالسادات صبح چهارشنبه در نشست کمیسیون گردشگری شورای شهر یزد اظهار داشت: تعامل سازنده شهرداری یزد و صندوق احیای استان در واگذاری صحیح و اختصاص املاک دارای ارزش تاریخی و فرهنگی به کاربری های فرهنگی، هنری و خلاقانه در قالب نظام توسعه پایدار، الزامی است.

حقیرالسادات ادامه داد: صندوق احیا سال ۱۳۸۳ تشکیل شد و وظیفه آن حفظ بناهایی است که ارزش فرهنگی و تاریخی دارد، تا برای بهره وری صحیح به سرمایه گذاران واگذار شود.

وی عنوان کرد: مأموریت اصلی صندوق در سه حوزه بهره برداری از بناهای میراث فرهنگی، توسعه صنایع دستی و توسعه فرش دستباف است.

رئیس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر یزد با اشاره به اینکه در استان یزد حدود ۸۶ ملک تاریخی فرهنگی وجود دارد، گفت: تملک این خانه ها بر عهده صندوق احیا است و این املاک داری ارزش تاریخی و فرهنگی بی نظیری هستند.

حقیرالسادات تاکید کرد: طبق قانون در نمایندگی صندوق احیای استان ها، ادارات کل میراث فرهنگی هر استان وظیفه حفظ و نگهداری املاک را دارد اما متأسفانه در نبود نماینده صندوق احیا در استان یزد، خانه هایی که دارای ارزش بسیار بالایی از نظر تاریخی و فرهنگی در بافت تاریخی بودند، بدون مزایده و بنابر ارتباطات به صورت غیر قانونی واگذار شدند اتفاقی که باید با همکاری و پیگیری دستگاه های مربوطه لغو و جلوگیری شود.

وی گفت: خانه های صندوق احیا باید عادلانه و در چارچوب قانونی به مزایده گذاشته شوند و با اولویت افراد بومی و دارای صلاحیت، واگذار شود و متولیان این موضوع باید جوابگوی این واگذاری های غیر قانونی و عدم اطلاع به صندوق احیای کشور باشد.

رئیس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر یزد در مورد تهدید حجم آب فاضلاب برای خانه های بافت بیان کرد: همچنین به دلیل مجوزهای بی رویه خانه های بومگردی، رستوران، کافی شاپ و...، اکنون به دلیل حجم زیاد آب فاضلاب این اماکن که وارد چاه های جذبی کم عمق بافت شده است با تهدید بسیار جدی در بافت تاریخی مواجه است که اگر اقدام جدی صورت نگیرد، بافت تاریخی یزد از جمله فهادان در خطر تخریب قرار می گیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 889658